Konspekt zajęć otwartychTemat: Zbieramy grzyby – rozmowa oraz zabawy dydaktyczne w oparciu o wiersz „Grzybobranie” Joanny KuciaryCele ogólne:•Poznanie wybranych gatunków grzybów jadalnych oraz trujących (borowik, kurka, kozak, maślak, rydz, muchomor) – budowa, występowanie•Wdrażanie do uważnego słuchania tekstu, rozumienia i wyciągania wniosków•Wspieranie procesów koncentracji uwagi, rozumienia poleceń nauczyciela•Rozwijanie percepcji wzrokowej – spostrzegawczości i pamięci wzrokowej•Rozwijanie procesów analizy i syntezy słuchowej•Rozwijanie umiejętności przeliczania obiektów, stosowania liczby naturalnej w aspekcie kardynalnym, odtwarzania liczebności zbiorów, •Doskonalenie sprawności manualnej oraz koordynacji wzrokowo – ruchowejWskaźniki:Dziecko:- Rozpoznaje i nazywa wybrane gatunki grzybów jadalnych i trujących, zna konsekwencje spożycia grzyba trującego- Zapamiętuje polecenia i instrukcje- Używa poprawnych form fleksyjnych- Dokonuje analizy i syntezy sylabowej prostych wyrazów, wyodrębnia głoskę w nagłosie- Posługuje liczebnikami głównymi, tworzy zbiory o podanej mocy- Kreśli znaki literopodobne- Śpiewa i porusza się zgodnie z poleceniem zawartym w zabawie- Wykonuje pracę z zakresu papieroplastyki – wycina i łączy elementy zgodnie z poleceniemMetody:•Podające – instrukcja, pokaz•Poszukujące – rozmowa poszukująca•Ekspresyjne – m. zadań •Praktycznego działania – m. zadań wytwórczychFormy: zbiorowa, zespołowa, indywidualnaŚrodki wspomagające działanie:Zdjęcia wybranych gatunków grzybów wraz z podpisami, naturalny okaz grzyba – koźlarz, koszyk, chustka, emblematy grzybów – borowiki, kozaki, rydze, maślaki, kurki, muchomor, nagranie CD piosenki „Zbieramy grzyby”, kredki, nożyczki, klej, zróżnicowane karty pracy – 5 – latki, 4 – latki, 3 - latkiPrzebieg zajęć: ciszy: dzieci podają sobie w kole koszyk przykryty serwetą w którym znajduje się grzyb jadalny: kozak. Dzieci za pomocą zmysłu węchu i dotyku rozpoznają co znajduje się w po wysłuchaniu wiersza "Grzybobranie” J. KuciaryRaz, dwa, trzy tu borowik stoi,Wyczyścimy, umyjemyI na obiad smacznie tu kurka a tu gąska,Będzie dobra z nich dalej w gęsty las,Grzyby rosną aż po w brzózki i dębiny,Kozaki czerwienią się jak podgrzybek tu prawdziwek,Uzbieramy, ususzymyI na zimę zostawimy. Pytania do wiersza: Jakie grzyby wystąpiły w wierszu? Gdzie rosną grzyby? Dlaczego zbieramy grzyby? Jak przetwarzamy grzyby, aby były gotowe do konsumpcji? tablicy ilustracje grzybów: kurki, borowika, maślaka, kozaka, rydza oraz muchomora (nie wszystkich). Także wyrazy do globalnego czytania, podpisy. Dzieci nazywają oraz opisują wygląd poszczególnych analizy i syntezy sylabowej wyrazów. Wyróżnianie głoski w na temat grzybów: nauczyciel zadaje pytania: Gdzie występują grzyby? Czy dany grzyb jest trujący? Czy jadalny? Nauczyciel zwraca uwagę dzieci na budowę grzyba. ruchowa "Grzyby do koszyka” dzieci-kosze oraz dzieci-grzyby. Na przerwę w muzyce dzieci-grzyby ustawiają się przy odpowiednim "koszu" w liczbie wskazującej przez daną cyfrę. przy piosence "Zbieramy grzyby”. Dzieci w dużym kole, podczas refrenu tworzą małe przy stolikach: dzieci 5- letnie przyklejają odpowiednią liczbę grzybów do koszyka. Przeliczają grzyby małe i duże, wyznaczają sumę. Następnie wycinają koszyk. Dzieci 4 - letnie wykonują muchomora (praca przestrzenna). Dzieci 3 - letnie doklejają grzyby na karcie pracy, kolorują gości
Zimowe obrazki – co tu nie pasuje? - Materiał zawiera kartę z 6 ilustracjami, na których przedstawiono sytuacje absurdalne. Dziecko ma za zadnie przyjrzeć się obrazkom i opisać, które z elementów nie powinny znaleźć się na ilustracji i dlaczego. Kart można użyć wraz z kartami z zestawu „Zimowe obrazki na spostrzegawczość
Konspekt lekcji biologii w klasie 5Temat lekcji: Budowa i różnorodność ogólny:• poznanie budowy i różnorodności grzybów;• kształcenie umiejętności współpracy w grupie i poszukiwania wiadomości;• poznanie grzybów jadalnych i trujących;Treści nauczania w podstawie programowej- wymagania szczegółowe:• uczeń obserwuje i wymienia typowe nazwy grzybów rosnących w naszych lasach ( ;• uczeń opisuje przystosowania grzybów do środowiska życia ( uczeń posługuje się przyrządami ułatwiającymi obserwację ( uczeń wskazuje organizmy samożywne i cudzożywne, podaje różnice w sposobie odżywiania. ( uczeń wskazuje gatunki grzybów jadalnych i trujących ( i sposoby realizacji ( procedury osiągania celów):• obserwacja budowy grzyba kapeluszowego na przykładzie pieczarki;• omówienie budowy grzyba kapeluszowego; • obserwacja zarodników grzybów;• rozmowa na temat występowania grzybów ze szczególnym uwzględnieniem pleśni;• charakterystyka sposobu odżywiania grzybów; Cele kształcenia:• podaje nazwy części grzyba (A); o. dop.• na podstawie obserwacji rysuje owocnik grzyba(D); • wymienia miejsca występowania grzybów (A);o. dost.• podaje przykłady grzybów jedno i wielokomórkowych (A);o. dob.• wyjaśnia dlaczego grzyby tworzą odrębne królestwo (B);• Wymienia różnice miedzy grzybami a roślinami(B);o bdb.• Opisuje różne kształty owocników i zna przykłady(B); o dydaktyczne:• okazy grzybów kapeluszowych np. pieczarka, lupy, skalpel, kartka papieru, tablica dydaktyczna przedstawiająca budowę grzyba, karty pracy, ćwiczenia, podręczniki, atlasy i formy pracy: burza mózgów, praca w grupach, mapa mentalna, pogadanka, wykonanie doświadczenia, praca z kartą pracy;Przebieg lekcji:Faza wprowadzająca:1. Zapoznanie uczniów z tematem i celami Przypomnienie wiadomości o poznanych roślinach zarodnikowych i nasiennych oraz sposobach rozmnażania i ich Podział uczniów na Nauczyciel zapisuje na tablicy słowo „grzyby”. Zadaniem uczniów jest dopisanie skojarzeń do tego realizacyjna:1. Przedstawienie charakterystyki środowiska grzybów – burza mózgów, miniwykład nauczyciela, pokaz Podział uczniów na zespoły wykonujące doświadczenia i wypełniające kartę Uczniowie otrzymują okazy owocników pieczarki. Korzystając z ilustracji przedstawiającej budowę owocnika grzybów wskazują elementy owocnika pieczarki, omawiają wyniki obserwacji zarodników pieczarki i wypełniają kartę Uczniowie korzystając z atlasu grzybów wymieniają gatunki grzybów jadalnych i Pokaz multimedialny: „Grzyby jadalne i niejadalne” .Faza podsumowująca1. Podsumowanie i powtórzenie poznanego Ocena pracy domowa:Na podstawie różnych źródeł przygotuj krótką informację o ćwiczenia: 1, 2 ,3 ze str. 60.
Ta pomysłowa i ładnie zaprojektowana karta pracy z dniami tygodnia na pewno przypadnie do gustu dzieciom i umili im naukę. Dzieci uwielbiają aktywne i angażujące zajęcia, a ta karta pracy dostarcza im właśnie takiej interaktywnej formy nauki. Co więcej, ta karta pracy pozwala na zintegrowaną naukę różnych umiejętności, takich jak pisanie, czytanie i zapamiętywanie, co sprawia Home 2017 wrzesień 24 GRZYBOWE KARTY PRACY GRZYBY – karta pracy 1 Magdalena, 24 września, 201724 września, 2017 GRZYBY - karta pracy 1 Przejdź do artykułu 0 Komentarzy Napisz komentarz Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. KomentarzImię * Email * Witryna internetowa Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment. Loading Facebook Comments ... Wyszukiwanie KategorieKategorie Ostatnie Publikacje IDĘ DO SZKOŁY! ADAPTACJA PRZEDSZKOLAKA DO SZKOŁY artykuł 28 maja, 2022 ZIELONE ŻABKI scenariusz zajęć 28 maja, 2022 DZIEŃ CZEKOLADY scenariusz zajęć 28 maja, 2022 EDUKACJA EKOLOGICZNA W KĄCIKACH ZAINTERESOWAŃ – BANK POMYSŁÓW artykuł 28 maja, 2022 BAL KARNAWAŁOWY scenariusz zajęć 15 kwietnia, 2022Zatem na stronie ląduje: 🔵 25 plansz demonstracyjnych o ptakach. 🔵 Czym dokarmiać ptaki? 🔵 karty matematyczne z cyframi i liczbą 10. 🔵 17 kart pracy o różnym poziomie trudności - w tym karty plastyczne. 🔵 8 kart grafomotorycznych. Podobają Ci się moje prace .
10. „Le śne rytmy”- karta pracy - Rozwijanie umiejętno ści kontynuowania rytmów. - Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej. - Dz. wycina obrazki ze zwierz ętami i nakleja je na karcie pracy, kontynuuj ąc zamieszczone na niej rytmy. N-l prezentuje wykonanie zadania.: wycinamy obrazki, po czym naklejamy je na pustychNiektóre dzieci uwielbiają tworzyć wszystko samodzielnie, inne dla zachęty potrzebują jakiegoś bodźca lub karty pracy, która pobudzi do twórczego działania. Dlatego przygotowałam dla Was kilkanaście pomocnych kart w jesiennym klimacie. Świetnie nadają się zarówno dla najmłodszych jak i nieco starszych dzieci. Karty pracy świetnie nadają się do ćwiczeń grafomotorycznych, wyklejania, stemplowania palcami umoczonymi w farbie i do wielu innych technik. Możecie w ten sposób trenować z dziećmi małą motorykę i przygotowywać paluszki do nauki pisania. Wydrukowane karty można wyklejać plasteliną, liśćmi, malować farbami, pastelami, węglem lub tuszem. Dzięki temu zapoznacie dzieci z nowymi narzędziami i technikami plastycznymi. Wszystkie prezentowane poniżej karty pracy możecie pobrać klikając na wybrany obrazek. Drzewa do wyklejani plasteliną i stemplowania Dynia do malowania, wyklejania Grzyby kolorowanka i do wyklejania plasteliną, kuleczkami z bibuły, stemplowania palcami umoczonymi w farbie Jesienne kolorowanki Jesienne liście do kolorowania, wycinania, wyklejania oraz ćwiczeń grafomotorycznych. Świetnie sprawdza się zarówno dla przedszkolaków, jak i uczniów młodszych klas. Drzewa kolorowanka Drzewa doskonale nadają się jako jesienna kolorowanka do wypełnienia na przykład suchymi pastelami, praca do rozcierania plasteliny lub malowania farbami. Jesienne memo do druku Dla przypomnienia gra w Memo, to zabawa pamięciowa polegająca na odszukiwaniu par takich samych obrazków. W naszym jesiennym memo są to ilustracje oddające klimat właśnie tej pory roku. Poniżej możecie pobrać przygotowane karty i wydrukować je na sztywnej kartce lub nakleić obrazki na kartkę z bloku technicznego. Obrazki wycinani zgodnie z liniami i możemy zacząć zabawę. Kolorowe liście do wyklejania plasteliną, kulkami bibuły lub stemplowania placami moczonymi w farbie Drzewko do wyklejania plasteliną zgodnie z kolorami Kolorowe liście do wyklejania zgodnie z kolorami Szablon liścia do witraży i kolorowanek pisakami Szablon liścia do >string-artzobacz tu< Szablon Pani Jesień Szablon tęczy do wyklejania i malowania Sikorki i Gile z gliny samoutwardzalnej lub masy solnej Drzewo do malowania, kolorowani i wyklejania Szablon liścia czarno-biały do wyklejania Zapraszam na film: ” Jesienne lampiony DIY “ Wszystkie nasze jesienne inspiracje możecie zobaczyć na YouTube wystarczy subskrybować nasz kanał klikając tu i przecisk subskrybuj 🙂
bardzo gŁodna gĄsienica - karty pracy czerwca 25, 2017 Wyślij pocztą e-mail Wrzuć na bloga Udostępnij w usłudze Twitter Udostępnij w usłudze Facebook Udostępnij w serwisie PinterestOstatnio pobierane Znajdź dla siebie Fragment artykułu: Nieodzowną umiejętnością w zakresie pojęć matematycznych jest z pewnością posługiwanie się liczebnikami. Na co dzień w przedszkolu jest wiele okazji do zaaranżowania sytuacji edukacyjnych, w których dzieci przeliczają, używają liczebników porządkowych i porównują liczebność zbiorów. Pierwsza z brzegu to zwykłe pytanie, kto jako pierwszy, drugi i trzeci przyszedł danego dnia do sali. Dzieci kończące edukację przedszkolną potrafią też bez problemu przeliczać ilość obecnych kolegów i koleżanek, jeśli nauczycielka systematycznie stwarza ku temu okazję. Radzą też sobie z porównywaniem liczby dziewczynek i chłopców w grupie. W przygotowanym przeze mnie scenariuszu inspirowałam się pedagogiką zabawy, która dysponuje metodami o ogromnym aktywizującym ładunku. Miałam również na uwadze metodę kształtowania pojęć matematycznych według prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej. Podczas opisu sytuacji edukacyjnych posłużyłam się formą zadaniową nakierowaną na dzieci w starszym wieku przedszkolnym. Na główną część artykułu składa się scenariusz zajęć „Zbiory grzybów”. Jego cele ogólne to: kształtowanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi; kształtowanie umiejętności porównywania liczebności zbiorów; stwarzanie okazji do aktywności ruchowej i posługiwania się wyobraźnią. Ujęte w scenariuszu umiejętności dzieci to: określanie i wyodrębnianie miejsca w szeregu za pomocą liczebnika porządkowego; szacowanie ilości określonych elementów zbioru; przeliczanie elementów zbioru w zakresie dostępnym dzieciom; porównywanie liczebności dwóch zbiorów poprzez łączenie elementów w pary; tworzenie zbiorów równolicznych; układanie elementów w szeregu wg podanego rytmu; rozróżnianie wybranych gatunków grzybów; śpiewanie piosenki pt. „Zbieramy grzyby”; posługiwanie się w działaniu wyobraźnią; współdziałanie i współpraca. Pomoce Pliki umieszczone są do osobnego pobrania Grzyby to praca plastyczna w sam raz dla przedszkolaków i pierwszoklasistów. Gdy nadchodzi jesień, głównym tworzywem naszych prac są kolorowe liście, kasztany, żołędzie czy jarzębina. Nie są to jednak zbyt trwałe materiały, bo szybko się wysuszają i tracą swoje właściwości. Jeśli chcemy mieć kącik przyrodniczy na dłużej Dorota Oskroba Autor Dorota Oskroba Nauczyciel mianowany, pracuje w Przedszkolu Integracyjnym nr 1 w Łukowie od prawie 10 lat. W tym okresie pięciokrotnie otrzymała nagrodę dyrektora. Ukończyła studia na kierunku pedagogika w zakresie kształcenie zintegrowane i wychowanie przedszkolne. Jej celem est wszechstronny rozwój dzieci, przygotowanie ich do dalszej nauki, dążenie do ukształtowania wiedzy i wartości, postaw i motywacji, potrzeb i nawyków oraz umiejętności i sprawności. zobacz wszystkie artykuły Magazyn specjalny 2015 Cel ogólny: ● rozpoznawanie i nazywanie wybranych grzybów. Cele szczegółowe: ● zapoznanie dzieci z wyglądem i nazwami grzybów jadalnych i trujących; ● uzmysłowienie dzieciom niebezpieczeństwa płynącego ze spożywania nieznanych grzybów. więcej Pobierz Pomoce dydaktyczne 2 Ten plik można pobrać za pomocą przelewu ( PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIEJ PRZEDSZKOLA. .